info@hamavaran.com

با ما در تماس باشید

02188988462

تماس بگیرید

 از هاست و دامین چه می دانید ؟

از هاست و دامین چه می دانید ؟

اولین قدم برای اینکه وارد دنیای اینترنت شوید و کسب و کار آنلاین خود را به راه بیاندازید، شناخت مفاهیم هاست و دامین است.

دامین یا دامنه چیست ؟

دامین یا دامنه مفهومی بسیار ساده دارد. دامنه آدرس اینترنتی سایت شما است. در واقع دامنه همان آدرسی است که برای ورود به سایت در مرورگر خود وارد می کنید.

دامنه از دو بخش اصلی تشکیل شده‌است: نام دامنه و پسوند آن. شما باید ابتدا دامنه مورد نظر خود را ثبت نمایید. برای ثبت دامنه، می توانید از اعداد، حروف یا ترکیبی از آن دو استفاده کنید. هنگامی که کاربر بخواهد سایت شما را مشاهده نماید، می بایست آدرس دامین سایت شما را در مرورگر خود وارد کند.

شما می توانید نام دامنه را براساس سلیقۀ خود و محتوای سایت انتخاب کنید. نام دامنه بوسیله “.” از پسوند آن جدا می شود. پسوند ها شامل دو دسته هستند: بین المللی و ملی. شما می توانید متناسب با حوزه فعالیت سایت و نظر خودتان، پسوند مناسب را انتخاب نمایید. به عنوان مثال .ir یک نمونه پسوند ملی ایران و .com یک نمونه پسوند بین المللی است.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که هر دامنه فقط یک بار قابلیت به ثبت رسیدن دارد و اگر دامنه ای قبلا ثبت شده باشد و تحت مالکیت دیگری باشد، امکان ثبت آن وجود ندارد. پس دامنۀ وبسایت شما دامنه ای منحصر به فرد است.

اکنون که با تعریف دامنه آشنا شده اید، به تعریف هاست می پردازیم.

هاست چیست ؟

هاست در حقیقت همان میزبانی وب محلی (فضایی) است که اطلاعات وبسایت برروی آن قرار می گیرد و به این وسیله کاربر می تواند از طریق ارتباط با آن وب سایت را مشاهده نماید.

برای اینکه کاربر بتواند در تمام طول 24 ساعت وب سایت شما را مشاهده کند و به آن دسترسی داشته باشد، اطلاعات شما باید بر روی دستگاهی که 24 ساعته به اینترنت متصل است قرار بگیرد. پس می بایست اطلاعات هاست را بررسی نمایید که می توانید از کارشناسان ما راهنمایی بگیرید. به چنین دستگاهی که 24 ساعته به اینترنت متصل است سرور می گویند. سرور ها می توانند به طور اشتراکی و یا اختصاصی باشند.

متناسب با سایتی که طراحی می کنید و امکاناتی که سایت شما به آن نیاز دارد، نوع هاست را انتخاب می کنید. علاوه بر این شما می توانید با توجه به زمینه فعالیت سایت، سرور را در داخل کشور و یا خارج از کشور انتخاب نمایید.

جهت مدیریت هاست سایت شما، دسترسی های مورد نیاز که شامل نام کاربری و رمز عبور است به شما داده می شود تا به کنترل پنل تحت وب دسترسی داشته باشید. یکی از مهم ترین فاکتورها برای انتخاب هاست، راحتی کار و امکانات کنترل پنل هاستی است که انتخاب می کنید. توجه داشته باشید DNS  ها نیم سرور هایی هستند که ارتباط بین هاست و دامین را برقرار می کنند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *